Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Muu :: Kuidas seletada...

empsu
Külaline
Postitatud 14.03.2007 kell 22:33
...mis asi on minestamine? Hapnikupuudus ajus? Pidevalt on filmidest näidatud kuidas keegi minestab ilma tervislike põhjusteta? Ma ei osanud täpselt ka öelda, kas inimene minestab kui ta on šokis või väga hirmul. ( satub segadusse, siis äkki hapnik ei jõua ajju ja nii või?) Aidake mul seda teemat rohkem mõista, laps on väga teaduse januline ja tal kindlasti tekib selle kohta rohkelt küsimusi. Ta ei ole väga väike, et teadusliku jutu ehk suudan ikka ümber jutustada.
Mari-Liis Tikerperi
Perekeskus Sina ja Mina
Postitatud 16.03.2007 kell 00:10
http://www.kliinik.ee/index.php?11,minestus - sealt leiab arstide vastuseid minestusega hädas olevatele inimestele

Minestus on lühiajaline teadvusekadu, mis on tingitud aju hapnikupuudusest.
Inimene ei tarvitse minestust ette tunnetada, kuid vahel eelneb õhupuudus, higiga kattumine, nõrkus, õhupuudus, värisemine jäsemeis. Minestuse põhjustab ootamatu vererõhu langus erinevatel põhjustel.
On inimesi, kes oma elu jooksul korduvalt minestavad.
Sageli minestatakse pikemalt õhuta ruumis püstiseismisel (bussis, kaupluses järjekorras seistes), valu korral, raseduse esimestel kuudel, aga ka psühhogeensetel põhjustel - vere nägemine, traagilise sõnumi saamisel, ränga õnnetuse pealtnägemisel.
Minestus:
- inimene variseb ootamatult teadvusetult kokku
- tõelisel minestusel inimene ei vali asendit ega kohta kuhu kukkuda ja võib seetõttu saada vigastusi millegi vastu kukkudes
- minestanu on kahvatu (vahel ei paista see rohke meigi tõttu välja), kaetud kerge higiga
- vahel võib kokkuvarisemisel esineda kergeid tõmblusi (see pole epilepsia!)
- pulss on nõrk

Minestus pole kiirabikutse!

Minestanu tuleb asetada pingile, toolidele või murule pikali ja tõsta jalad südamest kõrgemale, vabastada kurgualused nööbid ja lõdvendada lipsusõlm, lehvitada millegagi näole tuult ja väga tõhus oleks anda nuusutada nuuskpiiritust, mida aga alati käepärast pole.
Ajuvereringe taastub lamavas asendis peaaegu kohe ja inimene on mõne minuti pärast võimeline oma päevatoimetusi jätkama.
Kui minestamine leiab aset bussis, on soovitav peale teadvusele tulekut bussist väljuda värske õhu kätte toibuma. Kui minestus toimub kaupluses järjekorras seistes, siis selle korra ostud tuleb ära jätta ja minna õue värske õhu kätte toibuma..

Kollaps on süvaminestus.

Siin on teadvusekaotus pikem ja tavaliselt on ka põhjus tõsisem:
- Eakamad inimesed kollabeeruvad oma südameprobleemide tõttu
- igas vanuses võivad esineda häireid seedeorganites, mis omakorda viivad organismi veetustumisele (äge kõhulahtisus) või koguni sisemistele verejooksudele (maohaavandtõbi, günekoloogilised verejooksud)
- kõik sümptomid on kollapsi puhul enamväljendunud ja kestvamad
- pulss on nõrk, vaevu palpeeritav

Kui inimene on kokku varisenud ja esmased abivõtted seisundit silmnähtavalt ei paranda või seisund koguni halveneb, tuleb kutsuda kiirabi!
Mingil juhul ei tohi kollabeerunud inimest tõsta istuli. Oksendamise lisandumisel keerata haige külili asendisse. Ja taas: jalad kõrgemale!

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (3)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!