Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lapse areng :: magama jäämine

Elerin
Külaline
Postitatud 17.09.2013 kell 23:00
Tere, minu laps on 20 kuune. Juba nädal aega jäi ilusti iseseisvalt magama. Panin voodi ja lahkusin toast, tema uinus. Täna lõuna uneaeg hakkas nutma ja ei tahtnud üksi jääda ning õhtul sama jama. Lasin siis tal magama nutta, aga see pole ka lahendus Sad
Kuidas peaksin käituma ja mida tegema, et ta ikka ilusti ise magama jääks?
Mis võib talle muret tekitada?

Elerin
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 18.09.2013 kell 23:19
Kui laps toas üksinda nutab, siis turvalisuse tunde saab ta tagasi ainult koos täiskasvanuga, kes teab, mil moel rahunemine/rahustamine käib. Väikelast ei tohi uinumisprobleemide ilmnemise korral riielda või teda nutta lasta. Mina ei poolda unekooli – see on liialt traumeeriv lapsele. Teiegi kirjutate, et ei taha lapsel lasta end magama nutta.
Selleks, et õppida oma tunnetega hakkama saama, on lapsel kõigepealt vaja tunda, et täiskasvanu tema kõrval saab oma tunnetega toime, olles nutva lapse kõrval hooliv ja rahulik.
Tihti juhtub, et laps ei suuda uinuda, kuna ta ei ole saanud maandada temasse kogunenud pinget. Lapse keha ja meel vabanevad pingest tegutsedes, mängides, mürades, naerdes ning nuttes, see regulatsioon toimub kogu päeva jooksul. Kui laps enne magamajäämist nutta soovib, võib see olla märk sellest, et pinge on üleval ja segab uinumast. Seetõttu tuleks lasta tal nutta, olles juures, mõistev ja toetav, silitada-patsutada jms.
Lapse põhiline arenguline vajadus on hea emotsionaalne kontakt oma vanematega, mille kaudu laps tajub, et ta on oma vanematega turvaliselt seotud, kaitstud, armastatud. Lapse nutt võib olla ka sellest tingitud, et tal on emast-isast, turvalisest seotusest n-ö puudu. Kui lapse füüsilised ja emotsionaalsed vajadused on kaetud, on nii päevane magamajäämine kui ka ööuni enamasti sügavamad-rahulikumad. Kui midagi on puudu, kajastub see kohe lapse käitumises, magamajäämises ja une kvaliteedis.
Võib ju ka olla, et teie laps lihtsalt ei ole veel valmis iseseisvalt uinuma, vajades teie juuresolekut, et tunda end turvalisemalt. Alati on võimalus uue harjumuse kujundamist edasi lükata, kui laps märku annab, et ta ei ole veel selleks arenguliseks sammuks valmis.
Ma ei tea, kas olete lugenud A. Solteri „nutt ja jonnihood“. See on väga kasulik lugemine, et oma lapsest paremini aru saada.

7 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (14)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!