Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted erinevate põlvkondade vahel :: mitte sisuline jutt?

Kersti
Külaline
Postitatud 12.09.2016 kell 00:25
Püüdsin oma emalt selgitust saada,et miks ta minu käest ei suvatsenud
küsida või arutleta läbi minuga et kas minu laps võib tema juurde ööseks jääda,kui
pärisin oma emalt selle kohta aru siis sain tulemuseks et minu ema leidis et minu jutul pole sisu.Kuidas saada selline inimene üldse ennast kuulama panna kes on arvamusel et minu jutt sisutu.?samalugu on mul elukaaslasega kes ei võta mind kuulda samamoodi leiab et minu jutt on sisutu.ütlesin talle et kui ta oma joomist ei lõpeta tuleb
tal ära minna ja et meie teed lähevad lahku. Minu elukaaslane samuti ei võta kuulda ja leiab et see on sisutu mida teha?kahjuks siin abi vist perenõustajast pole kui mina nõustaja vastuvõtule lähen mismoodi teised mind kuulama hakkavad ja ei hakka leidma et minu jutt sisutu on?
Annika Promet
Psühholoog
Postitatud 13.09.2016 kell 23:44
Olete leidnud end olukorras, kus nii ema kui ka elukaaslasega vesteldes tundub teile, et nad ei pea teie mõtteid ja tundeid oluliseks. Igaühel on õigus oma seisukohti väljendada ja eeldada, et lähedased inimesed neid väärtustavad. Kui lähedaste tagasiside ei ole toetav, on täiesti mõistetav, kui te pole antud olukorraga rahul ja tunnete segaduse tunnet.

Tülid tekivad paratamatult ja seda eriti pereliikmete vahel. Küsite, kuidas enda seisukohti lähedastele kuuldavaks teha. Oluline on meeles pidada, et teie mõtted, tunded ja vajadused on sama olulised kui kõigil teistel. Nende mõtete, tunnete ja vajaduste teistele konstruktiivsel viisil edastamist nimetatakse enesekehtestamiseks. See on oskus, mida kõigil on võimalik õppida ja arendada. Ennastkehtestav minasõnum koosneb kolmest osast: häiriva olukorra faktiline kirjeldus, häiriva olukorra konkreetne mõju ning sellest tulenevad tunded. Näiteks võiks üks elukaaslase alkoholiprobleemi mõju väljendavatest sõnumitest olla selline: "Kui Sa oled purjus, siis me tülitseme omavahel ja see teeb mind kurvaks". Siin on oluline kasutada minakeelt ja end võimalikult selgelt ja hinnanguvabalt väljendada. Lähemalt saate enesekehtestamisest ja minasõnumitest lugeda siit: http://sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/.

Ainus, mida inimene ise muuta saab, on enda käitumine. On võimalik ennast selgemalt väljendada, jääda endale kindlaks ja rahulikuks. Teiste eest me kahjuks otsuseid teha ei saa. Küll aga saame loota ja uskuda, et meile olulised inimesed tahavad meid mõista. Sageli ei ole lähedased ise mõelnud, kuidas nende käitumine teisi mõjutab. Hea oleks lähedastega rahulikul konfliktivabal hetkel oma tunnetest rääkida, et järgmise konflikti puhul üksteist paremini mõista. Kui tunnete, et ei tule üksi toime, julgustan teid nõustaja poole pöörduma. Nõustamisse saaks kaasata ema ja elukaaslase ning proovida koos probleemidele lahendusi leida. Perekeskus Sina ja Mina nõustajate kontaktid leiate siit: http://sinamina.ee/ee/noustamine/noustaja-vastuvott/

Postitus muudetud Annika Promet poolt.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!