Mõttetera

"Pole olemas täiuslikke vanemaid ega täiuslikke lapsi, kuid on piisavalt täiuslikke hetki sel teel." - Dave Willis


Miks tulla Gordoni Perekooli

Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Kontaktandmed

MTÜ Perekoolitusühing
Sina ja Mina

perekeskus at sinamina dot ee 

Reg.nr: 80208192
Koolitusluba: 5850 HTM
Majandustegevuse teade nr 253704 

a/a:  EE782200221025532345

 

Millist tuge vajavad rasedad ja väikelapse vanemad?

1. juuni 2012 | Ene Kulasalu, Meelike Saarna

Palusime anda kahel perekoolis lühiloengu läbiviinud koolitajal anda oma hinnang sellele, millist teadmist või tuge vajaks antud sihtgrupp? 

 

Informeerivad loengud võiksid olla kättesaadavad siis, kui naine ootab last või veel parem oleks nendel osaleda enne rasedust, kuna siis saab ta tõesti võtta aega, et pühenduda oma hoiakute kujundadamisele. Hoiakute kujundamine on eriti oluline enne esimese lapse sündi. Kui ema tahab õppida, kuidas oma lapsega suhelda, siis see peaks toimuma kas enne sünnitust või siis hiljem, kui laps on juba lasteaias, aga mitte siis, kui laps on veel imik. Saan aru, kui imiku emal on vahel vaja tunnikeseks ära minna, et lõõgastuda, kuid tegelikult peab ema enne lapse kolmeaastaseks saamist olema kogu aeg lapse lähedal. See tähendab seda, et ei saa võtta aega selleks, et õppida.

Kui vanem tuleb koolitusele koos lapsega, siis on sellest vanemale vähe kasu. Kuni kolmeaastaseks saamiseni peaks laps olema täie tähelepanu all, sest kui ta tajub, et ema ei ole tema päralt, siis hakkab ta seda tähelepanu nõudma. Kuna loengutel on tihti koos palju täiskasvanuid ja lapsi, siis võime endalt küsida, kas meil on õigus panna need lapsed sellesse olukorda, kus ema ei saa anda neile täit tähelepanu?

 
Ene Kulasalu
Avatud Meele Instituudi koolitaja
 
 
Toimiv lähisuhe on inimese üks põhivajadusi, seda üldiselt tajutakse, ent samas ei anta endale aru, et suhte püsimiseks on vaja kummagi osapoole pingutust. See müüt on kahjuks väga levinud, et tõeline armastus on nagu võlukauss, kust magus leem kunagi ei lõpe, ja kui lõpeb – siis ilmselt ikka ei olnud tegu armastusega.

Hea oleks, kui iga paar enne esimese lapse sündi mõistaks, et kooselu on keeruline protsess, mõjutajaid on palju. Ikka ja alati on küsimus selles, kui palju ja mil moel ollakse nõus teineteisega kohanduma, teineteist aktsepteerima sellisena, nagu ollakse. Suhte arenguloogika on selline, et alles siis, kui armumise, suhte ning partneri idealiseerimise aeg mööda saab, saab võimalikuks tõeline, realistlik suhe. Kui laps sünnib paarile enne, kui suhe on jõudnud paika loksuda, võib muutuste pinget koguneda liiga palju ja suhe on veel liialt õhuke, et sellele vastu pidada. Tihti on nähtav, et laste sündides ei osata ühitada laste eest hoolitsemist suhte eest hoolitsemisega. Ent kui paarisuhe ei toimi, ei toimi ka pere tervikuna.

Meelike Saarna
Pereterapeut, Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja