Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lastevahelised tülid :: Samas hoovis kasvavad kahe eri pere lapsed tülitsevad

Sigri
Külaline
Postitatud 20.09.2016 kell 10:54
Tere!
Olen 10 a. tütre ema . elame eraldi majas kahekesi . Vend elab naise ja 13 a. pojaga teise majas üle hoovi. Mure selles , et 13 a. poiss lööb ja manipuleerib minu 10 a. tütrega. Peale löömist ei pea poiss kunagi vabandust paluma tüdruku käest.Mõlemas peres on erinevad kasvatusmeetodid. Mina sekkun ja proovin mõlema lapse käest tüli asjaolusid küsida . Poiss räägib kodus ainult oma versiooni ja vanemad keelasid minul üldse poisiga rääkimise ära. poisile anti tema kuuldes teada , et ma ei tohi poisiga midagi öelda. Samas pöördudes poisi isa poole , ei parane seal tüdruku jaoks midagi , vaid ta saab uuesti peksa.See on juba aastaid kestnud ja on järjest vägivaldsemaks läinud. Nüüdseks poiss teab oma ``õigusi`` ja üleb minu vähimagi pöördumise peale `` Pane suu kinni ja jää vait`` kaasnevad ka roppused nii isa kui tema poja poolt.Isegi poisi isale kirjutatud lühisõnumile , et lapsed läksid tülli jne. tuli mulle poisi isa poolt kõne , kus suuresti ainult ropendati.Sellega õõnestatakse ka minu autoriteetsust tütre ees.

Ette tänades vastuse eest.
Hedy Laidre
Perenõustaja
Postitatud 21.09.2016 kell 11:29
Kirjutasite, et teil on mure oma lapse ja vennapoja läbisaamise pärast. Venna laps lööb, ropendab ja manipuleerib teie tütrega. Te olete proovinud leida lahendusi, rääkides oma vennaga, kuid peale seda on olukord veelgi halvenenud.

Erinevates perekondades võivadki kasvatusalased põhimõtted olla väga erinevad, kuid vägivald pole mitte kunagi õigustatud ning teil on õigus oma last kaitsta. Vaatamata poisi vanemate keelule, et te ei tohi midagi poisile öelda, siis vägivalla korral on igal inimesel kohustus sekkuda. Lastekaitse seadus § 31. Lapse kohtlemise üldpõhimõte ütleb, et “Vägivalla või halva kohtlemise tõttu kannatanud lapsele tuleb anda vajalikku abi”. Lähemalt lastekaitse seaduse kohta saate lugeda siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/12850781
Samuti on teil õigus enda eest seista ning kehtestada ennast. Näiteks, kui poiss ütleb teile, “Pane suu kinni”, võitegi talle öelda “Sina minuga nii ei tohi rääkida. Mina ei räägi sinuga halvasti ning ma tahan, et sina ka minuga halvasti ei räägiks”. Jäädes viisakaks ning rahulikuks, ei kahjusta öeldu kedagi. Kehtestava käitumise kohta leiate lisainfot siit: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/

Olukord hoovis on teie lapse jaoks ohtlik ning teil tasub mõelda, mida siis antud olukorras on võimalik ette võtta. Üks võimalus on kutsuda veelkord poisi vanemad kohtumisele, et ainult täiskasvanud saaksid omavahel arutada antud olukorra üle. Selleks soovitan teil leida mõni neutraalne koht ning sobiv aeg teie kõigi jaoks, et oleks aega kõik osapooled ära kuulata. Ennem kohtumist võiksite välja mõelda ja kirja panna, milles problem teie jaoks seisneb ning milliseid lahendusi te ootate. Näiteks võite öelda, “Probleem seisneb selles, et …(poisi nimi) lööb … (tütre nimi). See on keelatud ning ma soovin, et ta lõpetaks löömise ning räägiks ainult sõnadega”. Vältida tuleks süüdistustesse laskumist, sest tähtis on leida lahendusi, et hoovis oleks turvaline ja meeldiv olla.
Teine võimalus on õpetada oma last, kuidas ennast kaitsta. Kindlasti tuleb selgitada, et haiget tegemine pole lubatud, ei sõnadega ega ka tegudega ning õpetada, kuidas vajadusel abi kutsuda. Näiteks, “Kui poiss lööb sind, siis ütle talle, lõpeta, mul on valus! Kui poiss jätkab haiget tegemist, siis võid kõva häälega appi hüüda või helistada mulle/politseisse”.
Täiskasvanud on lastele eeskujuks oma käitumisega ning lapsed jäljendavad nähtut/kogetut. Kui poiss kuuleb, et kodus võib ropendada, siis suure tõenäosusega teeb ta seda ka väljaspool kodu. Siinkohal saategi te rääkida sellest poisi vanematega. Seejärel tasuks mõelda, miks laps peksab. Kas ka teda pekstakse? Ma ei väida, et see nii on, kuid kui teie teate, et poissi kodus pekstakse, lüüakse/tutistatakse karistamise eesmärgil, siis on teie kohustus võtta ühendust lastekaitsespetsialistiga. Lastekaitsespetsialistid aitavad hinnata antud olukorda ning vajadusel osutavad vägivaldsele lapsevanemale abi, suunates näiteks ta psühholoogide juurde. Lastekaitsespetsialisti kontaktid on leitavad teie valla- või linnavalitsuse kodulehelt.
Kolmas võimalus, mis te teha saate on kutsuda politsei, kui vägivald hoovis ei lõppe ning jutuajamised probleemide lahendamiseks pole vilja kandnud.

Soovin teile edukaid läbirääkimisi venna perega!

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!