Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lastevahelised tülid :: 10 aastane poiss käitub suuremas seltskonnas ülemeelikult

Lota
Külaline
Postitatud 21.11.2016 kell 16:23
Tere,
Meil on selline mure, et 10 aastane poiss unustab end pidudel ja suuremas seltskonnas vahel ära ning käitub nii, et keegi võib haiget saada, st et ei mõtle ome tegude tagajärgedele. Nt mõnel sünnipäeval on juhtunud, et ta täiesti suvalisel hetkel paneb kellelegi jala ette või tõukab kedagi. Ta saab küll kohe aru, aga neid olukordi tekib ikka ja jälle. Oleme seda teemat arutanud ja ta on ise ka nii kurb, et ei suuda end kontrollida. Tahaks teda rohkem aidata, aga vajaks veidi kõrvalist nõu.

Tänades,
Lota
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 21.11.2016 kell 16:49
Kindlasti võibki laps minna elevile ja ülemeelikuks, kui tegu põneva ja vahva üritusega.
Kui olete aga vanemana märganud, et taolistes emotsionaalselt ülesköetud situatsioonides kipub teie poeg sageli käituma ebakohaselt,- ja olete sarnast tagasisidet saanud ka näiteks ajast, mil laps käis veel lasteaias, või nüüd, mil ta juba mitu aastat koolis käib (läheb kergesti endast välja, sagedased tülid, kaklused, püsimatus, jne jne) õpetajatelt, siis võiksite mõelda, et ehk on tegu millegi enamaga, kui vaid elevuse ja ülemeelikusega.
Pean silmas, et kui taoline käitumine on lapsele sügavalt omane ja esinenud aastaid, võib tegu olla ka impulsiivse käitumisega, mis on üks ath (aktiivsus- ja tähelepanuhäire) sümptomaatikast. Taolisel puhul võiksite konsulteerida lastepsühholoogi või lapsepsühhiaatriga.
Kui aga taoline mõtlematu ja impulsiivne käitumine esineb harva ja pole lapsele probleeme suures plaanis tekitanud, võitegi seda vaadelda lihtsalt oma poja eripärana.
Mida soovitaksin, siis võiksite enne mingit pidu või üritust lapsega rahulikult arutada, et mida võiks teha, et võimalikke pahandusi ennetada. Ehk saate kokku leppida mingi oma märgi/signaali, mille tähendust teate vaid teie kaks ja mis annab lapsele edasi näiteks teate, et "nüüd peatun ja hingan kümme korda rahulikult sisse ja välja". See oli lihtsalt üks võimalik idee. Kindlasti kaasake laps ise ka ideede genereerimisse, see annab talle tunde, et see, mis ta teeb, on oluline ja ka kogemus, et suudab oma käitumist kontrollida.

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!