Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: tülid laste kuuldes

Naine
Külaline
Postitatud 10.12.2016 kell 16:20
Tere,

mida arvate tülidest laste kuuldest ja millist mõju see neile võib avaldada pikemas plaanis? Miks mu mees niiviisi võis reageerida?

Meil oli täna suur tüli sellepärast, et rääkisin mehele, et annetasin 4EUR raha (ilmselt petisele). Tema siis üle maja karjus esimseslt korruselt teisele 1,5aastase ja 3a. lapse kuuldes, et mina olen nii lolli, kuidas ma olen nii loll, et ni tegin, ma olen nii loll, et saan kirikus ka peksa, mu vanemad on loolid ja ka ei mõtle (kuna kunagi lasid endale liiga kalli tolmuimeja "kaela määrida"). Ta karjus laste kuuldes, et mind ei saa usaldada (näiteks kui mul oleks 400Eur olnud, siis oleksin kõik raha ilmselt ära andndud. Tegelikkuses sellised süüdistused on mulle väga solvavad. Ta kasutas alati/kunagi väljendeid, kuigi ise ei suutnud rohkem meenutada, minu vigu. Mina tunnen, et mina ei saa teda usaldada. Ma ei saa talle "teatud asjadest" rääkida, kuna kardan, et ta võib hakata mind sõimama ja hiljem mistahes olukordades "teatud asju" ette heitma.

nõuandeid ootama jäädes,

naine
Agne Vilt
Perenõustaja
Postitatud 11.12.2016 kell 00:17
Teil kipub kodus esinema konflikte, mille käigus mees teie pealt häält tõstab ning teid solvavate sõnadega kõnetab. Tülisid on kuulnud pealt ka teie lapsed, ning olete murelik, mis tagajärjed võivad sel olla nende jaoks. Samuti soovite analüüsida, miks mees teie peale ärritub.

Kindlasti ei mõju vanematevaheliste konfliktide kuulmine/nägemine/kaasaelamine lastele soodsalt. Sõltuvalt lapse tundlikkusest, konfliktide sagedusest, intensiivususest ja muudest teguritest võib mõju lapsele olla väiksem või suurem, kuid igal juhul peavad lapsed oma psüühikas taolistes konfliktiolukordades tekkinud seesmiste pingetega toime tulema. Selleks peab väike arenev inimene kulutama hulga väärtuslikku energiat, tagajärjeks võib olla näiteks kurvameelsus, rusutus, väiksem mängulust ja loovus, liigne kartlikkus, usaldamatus, madalam enesekindlus, aeglasem areng või ka kehalised väljendused nagu allapissimine, unehäired, seletamatud valud, tahtmatud liigutused vms.

Tasub meeles pidada, et enamasti, kui üks või mõlemad partneritest vihastavad näiliselt tühiste asjade peale, on viha tegelikeks põhjusteks sügavamad, allasurutud ja teadvustamata tunded, vajadused ning pinged. Viha on justkui jäämäe veepealne osa, mida on näha. Suurem osa jäämäest on aga vee all, pilgu eest varjul, kuid just see osa kannab ja toidab viha „mäge“. Jääd aitab sulatada vaid neist varjatud tunnetest, pingetest, vajadustest, hirmudest teadlikuks saamine, nende aktsepteerimine, nende „minna laskmine“ või nende teineteisele selge väljendamine. Selleks tuleb vaadata enda sisse, lähedase inimesega valusaid teemasid arutada, või spetsialisti abiga sasipundart harutada.

Kirjutate, et tunnete, et ei saa oma meest usaldada. Usaldus aga on üks oluline suhte alustala. Usalduse taastamiseks on vaja mõlemapoolset teadlikkust, et tugeva, rahulduspakkuva ja turvalise suhte nimel on tarvis vaeva näha ja muuta seda, mis häirib. Tuleb olla valmis teineteisega avatult oma kogemusi ja mõtteid jagama ning ausalt ja ehedalt oma tundeid väljendama. Partneri poolt on vaja kuulamist, aktsepteerimist, mõistmist.

Oleks hea, kui nii teie kui mees oskaksite ja suudaksite end väljendada teist austaval viisil. Soovitan teile mehega Gordoni Perekooli koolitust, mis toimuvad kevadhooajal nii Tallinnas kui Tartus, kuid loodetavasti tuleb neid aasta jooksul ka muudes paikades üle Eesti. Selle koolituse sessioonidel õpetatakse oma vajadustest arusaamist, selget eneseväljendust, omavaheliste ja lastega ette tulevate konfliktide lahendamist üksteist austaval moel – need kõik võivad olla teile vajalikud oskused.

2 lugejat arvavad, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!