Kas su laps saab sind usaldada? 5 nõuannet
Sind testitakse! Kui lapsed saavad usaldada sind „väikeste“ asjadega, siis tulevad nad sinu juurde ka suurtes küsimustes.
Lapsed ei tule lihtsalt vanema juurde öeldes midagi sellist: „Ma tean, et sa tahad, et ma saaksin koolis ainult parimaid hindeid ja mul on võimalus homses testis spikerdada – mida ma peaksin tegema?“ või „Ma olen buliimik.“ Vanemad peavad selle usalduse ära teenima. Aga kuidas?
1. Kuula oma väikeseid, kui nad tahavad sulle rääkida oma päeva kõikidest detailidest.
Eelkooli mänguplatsil toimuv ei pruugi olla sulle huvitav, kuid suhtlusharjumused algavad varasest east. Kas sa kuulad, kui su laps jutustab lõputult lugusid oma teise klassi sõpradest, isegi, kui sul on „palju olulisemaid asju“, millest rääkida? Kui kuulad, siis on tõenäolisem, et ta räägib sulle ka oma suhetest poistega, kui ta on 12-aastane.
Keeruline on pöörata piisavalt tähelepanu oma lapsele, kui sa samal ajal pead kiirustama toitu ostma ja seejärel koju süüa tegema, kuid kui sa tõeliselt ei kuula, võib juhtuda kaks asja. Sa magad maha võimaluse õppida oma last tundma ja teda õpetada. Ja laps õpib, et sa tegelikult päriselt ei kuula, mistõttu polegi mõtet rääkida.
Allikas: Internet
2. Treeni ennast kuulama ja mitte üle reageerima.
Lapsed kardavad, et kui nad oma vanematega räägivad, siis nad tekitavad hoopis suurema probleemi. Tõesta, et nad saavad sinu abile loota ilma, et sa kaotaksid enesevalitsuse, kui kuuled, et teda mänguväljakul kiusatakse või kui saad teada, et poisid sinu lapse kambast varastasid paari aasta eest poest asju. Kuidas seda teha? Keerulistel hetkedel hinga. Kuula. Taasta oma rahu enne, kui sa avad oma suu. Alusta eeldusest, et su lapsel on päris hea ettekujutus, kuidas oma probleeme lahendada ja et sinu abiga suudab ta jõuda sobivate lahendusteni.
3. Hoia saladusi.
Kas sa mäletad, kui piinlik sul oli, kui su isa sugulaste kuuldes välja rääkis, et sa kardad ämblikke? Või kui su ema kutsus naabrid külla, et jagada seda, mida sa nende tütre kohta rääkisid? Infot, mida sinu lapsed sinuga jagavad, tuleks võtta kui privilegeeritud infot. Kui sa leiad, et sa pead seda teatud põhjustel siiski seda kellegagi jagama, siis anna sellest oma lapsele enne teada.
4. Alusta väiksest peale.
Kui su lapsed on väikesed, alusta keerulistest asjadest rääkimisest, alates üksikvanemaks olemisest või vanaisa alkoholismist, kuni vestlusteni, mis tekitavad raskusi enamusele vanematest, nagu näiteks seks ja seksuaalsusega seotud teemad. Kui sa hingad ja püüad jääda loomulikuks, hoiad oma jutu lühida ja sisuka, siis varem või hiljem tunned sa ennast loomulikult ja su lapsed tunnevad ennast piisavalt mugavalt, et neid vestlusi alustada ja rääkida oma tunnetest. Uuringud näitavad, et peredes, kus keerulistest teemadest räägitakse varakult, on tõenäolisem, et ka teismeliseikka jõudes peetakse nendes küsimustes nõu oma vanematega.
5. Räägi tõtt.
Sul võib olla kiusatus öelda oma väikelapsele, et arsti süst ei tee haiget, kui laps on parajasti arstikabinetis ja endast väljas. Aga miks peaks ta sind pärast seda usaldama? Kui sa tahad ehitada üles usaldavat suhet, siis ole usaldusväärne kohe algusest peale.
Artikkel pärineb leheküljelt ahaparenting.com.