Mõttetera

"Pole olemas täiuslikke vanemaid ega täiuslikke lapsi, kuid on piisavalt täiuslikke hetki sel teel." - Dave Willis


Miks tulla Gordoni Perekooli

Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Kontaktandmed

MTÜ Perekoolitusühing
Sina ja Mina

perekeskus at sinamina dot ee 

Reg.nr: 80208192
Koolitusluba: 5850 HTM
Majandustegevuse teade nr 253704 

a/a:  EE782200221025532345

 

Milline on hästi toimiv "päkapikukasvatus"?

17. detsember 2014 | Kadri Järv-Mändoja

Jõulude eel kuuleb aina enam päkapikujutte. Väikesed inimesed ja mõned suuredki sätivad aknale sussi või soki ja piiluvad sinna jõulude eel aina tihedamalt. Päkapikke kasutatakse ka laste kasvatamiseks ning võib öelda, et see on justkui päkapikukasvatus. „Päkapikk näeb nüüd, et sa siin jonnid ja hambaid ei pese. Ta räägib jõuluvanale ja siis äkki sa ei saagi kinke“. Sarnased ähvardused kipuvad üsna sageli vanemate huulilt lipsama. Mida „päkapik piilub“ hoiatustest arvata ja milline võiks olla hästi toimiv päkapikukasvatus? Järgnevalt mõned mõtted ja nipid.
 

Loe veel

Töö ja pereelu tasakaal

17. detsember 2014 | Karmen Maikalu

Sul on armas pere ja  tore töö. Oma peret sa armastad ja tööd teed rõõmuga. Kõik oleks justkui hästi, ent viimasel ajal on sinu tööpäevad veninud aina pikemaks, sageli teed tööd ka kodus ning aina keerulisem on ka vabal ajal end välja lülitada tööalastest mõtetest. Pere või sõpradega koosolemine, hobid ja muud huvid on hakanud kõrvale jääma, sest sul on vaja tööasju teha. Lähedased teevad sulle seetõttu etteheiteid, sina tunned vaheldumisi süütunnet, abitust, ebaõiglust, mõistmatust ja väsimust. Samas muretsed oma tervise pärast, mis siit ja sealt aeg-ajalt tunda annab, tihedamini, kui peaks.

Kas tuleb tuttav ette? Kui jah, siis võiks ehk korraks aja maha võtta ja mõned olulised küsimused enda jaoks läbi mõtelda.
 

Loe veel

10 lapse kasvatamisega seonduvat müüti

17. detsember 2014 | Marge Vaine, Auli Kõnnussar, Õnne Aas-Udam, Meelike Saarna, Tiina Teska, Kadr Järv-Mändoja

Tutvustame teile järgmist 10 laste kasvatamisega seonduvat müüti. Teemadena tulevad vaatluse alla näiteks lahutus, kiitmine, lapsevanema suhted õpetajatega, lapse hirm ja veel mitmed teised. Müüte selgitavad Perekeskuse Sina ja Mina e-nõustajad. Müüte tutvustame teile veel ka järgmises uudiskirjas!
 

Loe veel

Kuidas lastega suheldes oma viha taltsutada

16. detsember 2014 | Dr Laura Markham, teadlikvanem.ee

Siin teile lugemiseks väga sisukas ja praktiline artikkel, mille autoriks on Dr Laura Markham. See pärineb teadlikvanem.ee keskkonnast ja on jätkuks perekeskuse koolitaja Angela Jakobsoni poolt kirjutatud artiklile vihaga toimetuleku kohta. Käesoleva artikli lõpus on 14 praktilist nõuannet vihaga toimetulekuks, mida on võimalik kohe katsetama hakata.

Loe veel

Koolitaja vastab: minu viimased avastused lapsevanematega töötades

16. detsember 2014 | Meelike Saarna

Selles rubriigis tutvustame ükshaaval perekeskuse koolitajaid ja küsime nendelt ühe küsimuse, mille vastus võiks lapsevanematele olla huvitav ja abistav. Seekord vastab küsimusele koolitaja Meelike SaarnaMeelike on pereterapeut, perekeskuse lepinguline koolitaja ja lektor.  

Loe veel

UUDISKIRI SÜGIS 2014

10. oktoober 2014 | Kärt Vajakas

 

                                                                                                          Allikas: Shutterstock

SÜGIS 2014                                                                                                     

Sügiseses uudiskirjas räägime tugevate tunnetega toimetulekust, laste psühhosomaatilistest haigustest ning tutvustame lapse kasvatamisega seotud müüte. 
Angela Jakobson tutvustab meile tugevate tunnetega toimetuleku kaarte, mis on välja töötatud vanematele, kes soovivad oma lapse eneseregulatsiooni oskusi rikastada. See on sissejuhatav artikkel teemasse, järgmises uudiskirjades jätkame selle teema lahtiseletamist. 
Teiseks teemaks on nn liiga tublide laste psühhosomaatilised haigused. Nende põhjustest ja olemusest kirjutab Ene Raudla
Lisaks on Perekeskuse Sina ja Mina e-nõustajad lahti seletanud 10 laste kasvatamisega seotud müüti. 
Perekeskuse koolitajatest tutvustame teile sel korral Anti Einpauli, kes räägib sellest, kuidas tema ennast pingeolukorras maha rahustab.

Head lugemist!
Kärt Vajakas
Perekeskus Sina ja Mina

Uudiskirja väljaandmist toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.


Tugevate tunnetega toimetulek: turvalised viha väljendusviisid

9. oktoober 2014 | Angela Jakobson

Meie sisse mahub ära suur hulk erinevaid tundeid, nii positiivseid kui negatiivseid. Lapsed võivad jääda hätta oma intensiivsete negatiivsete tunnete väljendamisel, kuna puudu jääb elukogemusest, impulsikontrollist, frustratsioonitaluvusest, tunnetealasest sõnavarast ja probleemilahendusoskustest. Kõik eelpool nimetatud tegurid aitavad inimest oma viha väljendamisel turvalisel viisil.
 

Loe veel

Tubli laps ja psühhosomaatilised häired

9. oktoober 2014 | Ene Raudla

Miks ütleme sageli oma lastele, et nad oleksid tublid?
Kas nad siis juba ei ole piisavalt? Lapsele seda öeldes eeldame, et praegu ei ole ta tubli. Kui asjad ei lähe hästi, lisavad vanemad: "Ma tean, et sa oled veel rohkemaks võimeline.”

Loe veel

10 lapse kasvatamisega seonduvat müüti

9. oktoober 2014 | Õnne Aas-Udam, Marge Vainre, Auli Kõnnussaar, Kadri Järv-Mändoja, Tiina Teska

Tutvustame teile 10 laste kasvatamisega seonduvat müüti. Teemadena tulevad vaatluse alla näiteks jonn, manipuleerimine, varastamine, alkoholitarbimine ja veel mitmed teised. Müüte selgitavad Perekeskuse Sina ja Mina e-nõustajad. Müüte tutvustame teile ka järgmises uudiskirjas!
 

Loe veel

Koolitaja vastab: kuidas sina vanemana ennast pingeolukorras rahustad?

9. oktoober 2014 | Anti Einpaul

Selles rubriigis tutvustame ükshaaval perekeskuse koolitajaid ja küsime nendelt ühe küsimuse, mille vastus võiks lapsevanematele olla huvitav ja abistav. Seekord asub vastama koolitaja Anti Einpaul. Anti on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja, samuti osaleb ta Kiusamisevaba kooli ja Hea Käitumise Mängu Eestisse toomise meeskondades. Lisaks jõuab ta olla veel ka muusik ja õhtujuht. Kahe tütre isa.

Loe veel

UUDISKIRI SUVI 2014

4. juuni 2014 | Kärt Vajakas

 
  Allikas: Shutterstock

SUVI! 2014                                                                                                     

Suvine uudiskiri puudutab kahte olulist väikelastega seotud teemat. 
Esiteks tuleb vaatluse alla periood väikelaste arengus, mida on vahel nimetatud ka "kohutavate kaheaastaste" perioodiks ja mis tähendab lapse tungivat soovi hakata kõike ise tegema. Jesper Juul viitab sellele perioodile aga kui "iseseisvatele aastatele" ja selgitab, kuidas lapsevanemad selle muutusega võiksid kohaneda ja miks see oluline on. Toome ära Jesper Juuli poolt kirjutatud artikli eesti keeles. 
Teiseks teemaks on beebide uni  seekord jagame emmedeklubi.ee videot, kus sel teemal vestleb meie koolitaja Kadri Järv-Mändoja
Perekeskuse koolitajatest tutvustame teile sel korral Monika Soosaart, kes räägib lähemalt lapsega mängimisest.  

Head lugemist!
Kärt Vajakas
Perekeskus Sina ja Mina

Uudiskirja väljaandmist toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.


Kas lapsed peavad läbima nn kohutavate kaheaastaste etapi?

4. juuni 2014 | Jesper Juul

Enamus vanemaid küsib endalt: „Miks peavad minu lapsed läbima nn kohutavate kaheaastaste etapi?“ Vastus on: "Ei peagi!" See, mille nad läbivad, on loomulik areng. Kaheaastased lapsed arenevad täielikust sõltuvusest suurema iseseisvuse ja eraldunud isiksuse poole. Selle arengu eriliselt intensiivne periood on teise ja kolmanda eluaasta vahele ja järgmisena puberteedieas.

 

Loe veel

Video: kõik oluline beebide unest

4. juuni 2014 | Kadri Järv-Mändoja

Jagame teiega emmedeklubi ja perekool.ee koostöös valminud videot, kus Kadri Järv-Mändoja selgitab teiste oluliste küsimuste seas seda, milline on beebide uni, kuidas last magama panna ja kus laps veel võiks magada.

 

Loe veel

Koolitaja vastab: Kirjelda mõnda toredat mängu, mida lastega mängida

4. juuni 2014 | Kärt Vajakas

Selles rubriigis tutvustame ükshaaval perekeskuse koolitajaid ja küsime nendelt ühe küsimuse, mille vastus võiks lapsevanematele olla huvitav ja abistav. Teisena asub vastama koolitaja Monika Soosaar. Monika on Gordoni perekooli koolitaja ja Perekeskuse Sina ja Mina juhatuse liige, alustanud perekeskuse projektijuhina ning pidanud ka tegevjuhi ametit.
 

Loe veel

UUDISKIRI KEVAD 2014

16. aprill 2014 | Kärt Vajakas


                                                                                                                             Allikas: Internet

KEVAD 2014                                                                                                      

Kevadisse uudiskirja oleme lisanud täiesti uue rubriigi, milles tutvustame perekeskuse koolitajaid ja palume neil vastata ühele küsimusele, mille vastus võiks anda inspiratsiooni kõikidele lapsevanematele. Esimesena võtab selles rubriigis sõna Kadri Järv-Mändoja. Lisaks sellele ka kaks praktilist artiklit lastekasvatamise teemal. Pille Murrik kirjutab teemal, mis on selle taga ja millised on ohud, kui laps on liiga tubli. Meelike Saarna avab oma artiklis ema ja väikelapse eraldumise küsimust, selgitades millal ja kuidas see võiks toimuda.

Head kevadist lugemist!
Kärt Vajakas
Perekeskus Sina ja Mina

Uudiskirja väljaandmist toetab Hasartmängumaksu Nõukogu.

 

Kas siin peres häid lapsi ka on?

16. aprill 2014 | Pille Murrik

Kõik me oleme oodanud jõuluvana ja paljudes peredes, kus vanematel on laste soovimatu käitumisega raske toime tulla, hingatakse advendiajal kergemalt, sest „päkapikud vaatavad“ ja „jõuluvana toob kinke vaid tublidele lastele“. Kui sageli me aga mõtleme, mis on tubli olemise hind?
 

Loe veel

Väikelaps ja ema: kui eraldi, kui koos?

16. aprill 2014 | Meelike Saarna

Ema ja beebi väga lähedane seotus on loomulik. Ega emad ilmaasjata räägi, et „me jäime nüüd magama“, „me sõime kõhu täis“ jms – tunnetus on, nagu oldaks üks. Ka laps ei taju kogu esimese eluaasta jooksul, et ta on emast eraldi inimene.  Ema on keegi, kes on olemas vaid tema jaoks; ema on keegi, kelleta justnagu poleks teda ennast, seetõttu tunneb laps ennast väga ebaturvaliselt, kui ema on eemal.

Loe veel

Koolitaja vastab: Missugune kasvatusteemaline raamat on sinu öökapil?

16. aprill 2014 | Kärt Vajakas

Uus rubriik! Selles rubriigis tutvustame ükshaaval perekeskuse koolitajaid ja küsime nendelt ühe küsimuse. Esimesena asub vastama koolitaja Kadri Järv-Mändoja. Kadri omab pikaajalist töökogemust lapsevanemate koolitaja, pereterapeudi ning koolipsühholoogina. Kadri nõuandeid lastele piiride seadmisel saab lugeda ja jälgida eelmisel aastal ilmunud e-koolitusest.
 

Loe veel